Tallinna Nevski Katedraal

Põhjalik ülevaade: 10 katedraali, mida sa peaksid teadma

Katedraali all mõeldakse piiskopkonna peakirikut, mis on tavaliselt piiskopi teenimise paigaks ning kogu piiskopkonna kese, mistõttu on tegemist ühe kõige olulisema usulise ehitisega.

Paljud meile teadatuntud hooned on tegelikult katedraalid. Alljärgnevalt loetleme 10 sellist katedraali, mis on ilmselt juba sulle teada, kuid võib-olla mitte oma tegeliku olemuse tõttu.

1. Tallinna toomkirik

Katedraali all mõeldakse toomkirikut ning seega on Tallinna toomkirik just nimelt katedraal. Hoone valmis 12. sajandil ning on tänase päevani aktiivne. Hoone on aja jooksul näinud üsna palju uuendusi, kuid lihtsa stiiliga kirik on suuremas osas siiski selline nagu see oli loomise ajal.

2. Aleksander Nevski katedraal

See nimekiri ei oleks täielik, kui jätaksime mainimata Eesti ühe kõige olulisema õigeusu kiriku. Nevski katedraal on üsna uus, olles valminud vaid paarsada aastat tagasi ning on aja jooksul olnud ka lammutusplaanide kimpus, kuid tänaseks päevaks on see tunnistatud kultuurimälestiseks, mis kõrgub uhkelt Toompeal.

3. Pariisi Jumalaema kirik

Pole tõenäoliselt teist kirikut, mis oleks niivõrd kuulus, kui seda on Notre-Dame ehk Pariisi Jumalaema kirik. 1163. aastal loodud kirik on aja jooksul näinud rohkelt ajaloolisi sündmuseid, näiteks kroonis Napoleon end seal keisriks.

4. Püha Peetruse basiilika

Teine legendaarne katedraal on Vatikanis asuv Püha Peetruse basiilika. Tegemist on ühe enim äratuntud katedraaliga, mille distinktiivse välimusega kupli lõi ei keegi teine kui kuulus Michaelangelo. Hoone on 220 meetrit pikk ja 136 meetrit kõrge, olles ühtlasi ka muljetavaldavalt suur.

5. Pisa katedraal

On vähe inimesi, kes ei teaks midagi Pisa viltusest tornist, kuid selle torni juures on veel üks tähtis ehitis – Pisa katedraal. Kirik ehitati 11. sajandil ning on üks kõige luksuslikuma välimusega katedraale. Viltuse torni tõttu on ühtlasi Pisa katedraal ka väga kuulus turismipaik.

6. Kölni toomkirik

Saksamaal Kölnis asuv gooti stiilis katedraal on 157 meetrit kõrge, mistõttu oli ehitis pikka aega tuntud kui maailma kõrgeim ehitis. Vägev struktuur on mitmete linnalegendide teemaks – näiteks on räägitud, et Teise maailmasõja ajal hävines küll kogu Köln, kuid toomkirik jäi täiesti puutumata. Lisaks arvatakse, et katedraali ehitamist ei tohi lõpetada, muidu täidab Saatan oma lubaduse ja saabub Apokalüpsis.

7. Salisbury katedraal

Ka inglased näitavad kirikuehituses stiili – see 13. sajandil ehitatud kirik on loodud varainglise gooti stiilis. Põnev fakt: Salisbury katedraalis paikneb mehhaaniline kell, mis on arvatavasti vanim töötav kell kogu maailmas. Kirik on tänaseni aktiivselt töötav.

8. Waweli katedraal

Poolas asuv katedraal on pärit 11. sajandist, kuid sellel on olnud väga kirju ajalugu. Praegu püsti olev gooti stiilis katedraal on tegelikult kolmas: esimene hävitati, teine põles maha ning kolmas on püsti püsinud 14. sajandist alates. Katedraal on eriti pilkupüüdev tänu oma kaunile sisekujundusele, mis hiilgab rikkalike detailide poolest.

9. Santiago katedraal

Rooma katoliku usu kirik “Santiago de Compostela” on ehitatud rooma stiilis, kuid sellel on pisut gooti ja baroki mõjutusi – seda on renoveeritud ja laiendatud üsna palju. Sisekujundus on suuresti aga alles jäänud sellisena nagu see oli, olles selle poolest ka väga unikaalne ning tõeline vaatamisväärsus.

10. São Paulo katedraal

São Paulo katedraal on üks uuemaid, olles loodud 50-ndatel. Neogooti stiilis ehitis on aga igas mõttes muljetavaldav ning seda peetakse maailmas suuruselt neljandaks neogooti stiilis hooneks. Üks katedraali eripärasid on eriti suur krüpt, kuhu on maetud mitmed olulised usutegelased.